Coraz niższa temperatura, wiatr, śnieg czy deszcz czasem odbierają przyjemność ze spacerów również naszym pupilom. Jak poznać, że naszemu zwierzakowi dokucza chłód? I kiedy powinniśmy sięgnąć po psi płaszcz lub koci sweter?
Powiedzenie, że natura obdarzyła naszych pupili w odpowiednią sierść na zimowe dni, jest zbyt dużym uogólnieniem. Pewne dolegliwości, wiek czy zabiegi mogą wpłynąć na zdolność domowych zwierząt do utrzymania przez nie odpowiedniej temperatury. Jak odpowiednio wybrać ubrania dla naszego pupila i o co zadbać podczas ich noszenia?
Poznanie objawów wyziębienia zwierzęcia zazwyczaj nie jest trudne. Wyziębiony pies lub kot mogą się trząść, chować łapy pod ciało, intensywnie szukać ciepła od lamp, promieni słońca, sztucznego źródła ciepła lub twojego ciała. Szczególną uwagę na te sygnały zwracaj, gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna, panują silne wiatry lub intensywnie pada. Oczywiście do podobnej sytuacji może dojść również w bardzo zimnym domu (np. nie był ogrzewany przez dłuższy czas, ma nieszczelne okna itp.).
Dodatkowego źródła ciepła lub sposobów na jego utrzymanie potrzebują rasy kotów bez sierści oraz z małą jej ilością. Uważnie obserwuj również osobniki starsze i schorowane, z mocno przystrzyżoną sierścią, a także te mało aktywne fizycznie. Szczególnie powinniśmy zadbać również o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała kotów po zabiegach medycznych – wpływ na potencjalne nadmierne wychłodzenie może mieć gojąca się rana, wygolona sierść w operowanym miejscu oraz ograniczona sprawność ruchowa.
Wśród psów trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała mogą mieć małe i miniaturowe rasy o krótkiej sierści (np. chihuahua, buldogi francuskie) oraz włosach (np. yorkshire terrier). Podczas niskiej temperatury i intensywnych opadów, zalegającego śniegu i oblodzeń szczególną uwagę trzeba poświęcić rasom niskim, z krótkimi łapami oraz krótkowłosym, o sportowej sylwetce (np. charty). Zadbajmy również o psy, które naturalnie mają gęstą sierść, jednak ze względów estetycznych lub zdrowotnych jest ona golona (np. pudle). Podobnie jak w przypadku kotów, trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała mogą mieć psy w podeszłym wieku, z ograniczoną aktywnością fizyczną oraz te, które zostały poddane operacji. Nadmiernie wychładzać mogą się także psy z przypadłościami, które wpływają na niedostateczny porost sierści czy zaburzoną odporność.
Obecnie bez trudu znajdziemy w sklepach różnorodne fasony i rozmiary ubrań dla zwierząt, które można dopasować do potrzeb pupila. Na pierwsze ubranko wybierz jak najprostszy krój, rezygnując z licznych zapięć, rękawów czy kaptura. Twój wybór zawsze powinien być uzależniony od środowiska i sytuacji, w jakiej się znajdzie ubrane zwierzę. Specjalnie wykrojone stroje często wyposażone są w metalowe kółko, które pozwoli ci wygodnie przypiąć smycz do wyprowadzanego pupila. Pies nie powinien jednak nigdy zostawać w ubranku bez nadzoru. W domu postaw na fasony bez metalowych elementów oraz dodatków (kapturów, ozdób), które zwierzę mogłoby odgryźć lub się nimi zranić.
Na deszcze i śniegi najlepiej się sprawdzą nieprzemakające stroje – koniecznie zadbaj jednak, aby pupil nie uległ w nich przegrzaniu. Warto sięgnąć po kurtkę przeciwdeszczową z kapturem z serii Active Pet, która ochroni Twojego psa lub kota przed wiatrem i deszczem. Ubranko ma rzepy, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do zwierzęcia, szybko założysz przed wyjściem i zdejmiesz po spacerze.
Podczas chłodnych, bezdeszczowych dni lub w zimnym mieszkaniu warto wybrać dla pupila komfortowy strój z miękkich tkanin. Kamizelka Active Pet ze względu na swoją miękkość oraz dodatkowe rękawki sprawdzi się świetnie u wyjątkowych zmarzluchów. Niewielkie zatrzaski pozwolą nam szybko ubrać pupila, czasem jednak wymagać to będzie stopniowego przyzwyczajenia go do dźwięku ich zapinania. Do wyboru mamy także piżamki czy sweterki – te drugie wykonać można także w domu, na drutach lub szydełku, z dowolnej włóczki. Warto jednak, aby każdy strój był wyposażony w dobrze zabezpieczone zapięcie lub zrobiony z rozciągliwego materiału, co zapewni bezstresowe ubieranie i rozbieranie pupila.
Podczas noszenia ubrania przez pupila nadzoruj go i bądź uważny na sygnały świadczące o przegrzaniu (otwarty pyszczek, nadmierne picie wody, próby zdjęcia ubranka).
Podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę na przeznaczenie, komfort i bezpieczeństwo noszenia oraz łatwość wkładania i zdejmowania ubranka. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze stylu! Bez względu na to, czy dobierzesz fason oraz kolory ubrania do swojego zwierzaka, czy też dopasujesz je do swojego własnego stylu, możecie wyglądać fantastycznie podczas spacerów w chłodne dni. Nasz wybór to bluza z kapturem Active Pet, która nie tylko ochroni Twojego psa lub kota przed wiatrem i chłodem, ale również nada mu charakteru. Bluza ma ozdobną kieszeń, kaptur oraz stylowe wykończenie rękawów i dołu ubrania, dzięki czemu Twój pupil będzie się prezentował świetnie bez względu na okazję.