Jak zadbać o kondycję psa?

Jak zadbać o kondycję psa? Niestety wielu właścicieli czworonogów uważa, że psu wystarczą trzy krótkie spacery dookoła bloku w celach higienicznych. Niewielu z nich wiąże problemy behawioralne (np. nadpobudliwość, niszczenie, szczekanie, podgryzanie) ze zbyt małą dawką ruchu. To błąd. Zasada jest prosta – zmęczony pies to szczęśliwy pies.

Również zimą, która zwykle zachęca do ucieczki pod koc, możemy świetnie bawić się ze swoim psem. Wystarczą sanki, szelki do weight pullingu (bądź szorki) i na początek druga osoba – jedna będzie handlerem (jej zadanie to zachęcanie psa do biegu) a druga obciążeniem (pasażer sanek). Jeśli pies jest nieduży może ciągnąć na sankach dziecko (które dziecko nie marzy o własnym zaprzęgowcu?).

Jeśli chcemy popracować nad muskulaturą naszego pupila możemy spróbować treningu z obrożą z obciążeniem. Najważniejsze jest stopniowe zwiększanie obciążenia i dopasowanie go do gabarytów i kondycji psa. Taki trening pomaga rozwijać mięśnie karku i szczęki. Obroża z obciążeniem może być również dodatkiem do treningu kondycyjnego (zakładana np. przy okazji joggingu bądź wyprawy rowerowej). Należy zwrócić uwagę na umiejscowienie obroży treningowej. Musi być ona założona pod samą głową psa (można założyć zwykła szeroką obrożę, żeby podtrzymywała tą z obciążeniem w odpowiednim miejscu)

Ciekawą alternatywą jest trening z plecakiem dla psów. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie mogą codziennie poświęcić dwóch godzin czasu na spacery po lesie. W pierwszej kolejności należy przyzwyczaić psa do noszenia pustego plecaka, dopiero później dodawać stopniowo obciążenie. Wiele modeli ma możliwość zdjęcia sakw – wtedy zostają same szelki. W tym wypadku najpierw przyzwyczajamy psa do szelek, następnie dokładamy sakwy i później możemy ruszać na zakupy z osobistym tragarzem.

Jeśli z różnych powodów nie chcemy podejmować pracy z dodatkowym obciążeniem istnieją również inne możliwości. Świetną zabawą, uwielbianą przez wszystkie psy, niezależnie od rozmiaru, jest flirtpole. Na czym to polega? Flirtpole to zabawa bazująca na naturalnym dla psa popędzie łupu i ścigania zwierzyny. Potrzebny jest kijek, kawałek sznurka lub linki i potencjalna zdobycz (kawałek futerka, sznurek, zabawka, gryzak). Z tych artykułów należy zmontować coś na kształt wędki. Właściciel trzyma wędkę, na końcu której jest zdobycz i prowokuje psa do gonitwy. Piętnastominutowa sesja zmęczy porządnie każdego psa. Zabawa ta ma ten plus, że wystarczy kawałek trawnika przed domem i już można się bawić w polowanie.

Trzeba pamiętać, ze wszelkie treningi siłowe i wykonywane z obciążeniem (obroża z odważnikami, plecak dla psa, uciągi itp.) przeznaczone są dla zdrowych psów. Zwłaszcza należy uważać na problemy z krążeniem i oddychaniem oraz choroby układu ruchu (np. zwyrodnienia stawów, dysplazja itp.). Jeśli zdecydujemy się na treningi z psem, warto zadbać o dodatkową suplementację stawów.

Wirtualne wycieczki Pozycjonowanie stron internetowych Sieradz